FőoldalUtazásokSzolgáltatásokGalériaRólunkElérhetőségek Mentés a kedvencek közé! Kövessen minket a Facebook-on!
ZarándokvonatokZarándoklatokEgynapos utakKörutazásokBelföldi szállások
Jelenleg nincsenek aktuális oroszországi utazások.
Oroszország
I. Magyar Központi Katonai Temető
(Oroszország, Voronyezs megye, Boldirevka)
 
A Voronyezstől 80 kilométerre délre fekvő Boldirevka faluban 1942 nyarán hozták létre az egyik legnagyobb magyar hősi temetőt, ahol a szovjet áttörésig több mint 600 magyar honvédnek adták meg a végtisztességet. Az egykori temető közvetlen szomszédságában létesült az 1997. június 20-án felavatott boldirevkai I. Magyar Központi Katonai Temető. A temetőben 8.375 honvéd nyugszik. Az emlékhelyet egy 3000 négyzetméteres területen alakították ki. A temető bejáratánál felállított díszkaput, a Megbékélés Kapuját díszítő székely indasor az európai népek sorsának összefonódását és egymásrautaltságát szimbolizálja. A temetőben hármas csoportokban elhelyezett kettős keresztek és kopjafák találhatóak. Középpontban egy sírhantot szimbolizáló dombocska, amelyen a magyar címer látható és magyar-orosz nyelvű szöveg tájékoztatja a látogatót.
 
II. Magyar Központi Katonai Temető
(Oroszország, Voronyezs megye, Rudkino)
 
A rudkino-gremjacsje települések határában létesített II. Magyar Központi Katonai Temető, mintegy 25 kilométerre délre található Voronyezstől. A 3,5 hektáron elterülő temető 2003. május 28-án került felavatásra, területén 19.431 elhunyt magyar honvéd alussza örök álmát.
A hősi temető területén 1442 gránittábla került felállításra, amelyeken 12.595 elhunyt magyar honvéd és munkaszolgálatos, illetve több mint 51.518 eltűnt magyar katona neve van felvésve. A temető középvonalában három egymás mellett álló (hét, kilenc, hét méter magas) betontalapzatú acélból készült kettős kereszt látható. A temető területén elszórva több kisebb méretű kettős kereszt és a zsidó munkaszolgálatos áldozatok emlékére, menóra formájú acél emlék is található. A vörös téglából készült technikai kiszolgáló épület falán magyar-orosz nyelvű tábla tájékoztatja a látogatót. Rudkino és Gremjacsje települések voltak azok, amiket a legtovább tartottak a magyar csapatok. Az áttörés után mintegy két héttel még mindig itt védekeztek a szombathelyi III. hadtest csapattestei. A térségből a legutolsó alakulat, amely elhagyta a Don partját a zalaegerszegi 17/III. zászlóalj volt. A zászlóalj 1943. december 27-én utóvédként hagyta el állásait. A magyar védvonalak mai napig jól kivehetőek a gremjacsjei szovjet emlékmű előtti lankákon.
A II. Magyar Központi Katonai Temető a legnagyobb magyar katonai emlékhely, amely méltó emléket állít a magyar királyi 2. honvéd hadsereg hősi halált, valamit eltűnt katonáinak és munkaszolgálatosainak.
 
Az uriv-sztorozsevojei hídfő
 
Uriv falu Voronyezs központjától mintegy 77 kilométerre, délre fekszik a Don jobb partján. Hadtörténelmünkben a település neve szorosan összefonódott a tőle légvonalban kb. 10 kilométerre, északra található Sztorozsevoje község nevével. A két falu által határolt terület a tulajdonképpeni „Don-kanyar”, mivel Sztorozsevojénál keleti irányban kanyarul a folyó, Urivnál pedig déli irányban kanyarodik vissza. Az uriv-sztorozsevojei hídfő volt a legnagyobb szovjet hídfő, amely a magyar 2. honvéd hadsereg arcvonalába ékelődött. A dombokkal, horhosokkal (szűk völgyekkel) és erdőkkel erősen szegdelt, valamint a Don partján sűrű nádassal és bozóttal rendelkező terep kiválóan alkalmas volt a védelemre. A 2. honvéd hadsereg alárendeltjei közül a 7. könnyű hadosztály alakulatai érték el először Uriv és Sztorozsevoje falvakat. Urivnál a soproni 4. honvéd gyalogezred zászlóaljai szenvedték el az első veszteségeket 1942. július 11–12-én. Ezekben a harcokban esett el többek között a 4/I. zászlóalj megbízott parancsnoka, felsőkubinyi Meskó László százados is. Sztorozsevoje falunál a körmendi 35/II. zászlóalj szenvedte el az első veszteségeket 1942. július 10. és 16. között.
1942 nyarán és őszén három hídfőcsata zajlott le a térségben (július 18., augusztus 6–10., szeptember 9–16.), de a szovjet beékelődést nem sikerült fölszámolni. Sztorozsevoje négyszer „cserélt gazdát” és a falu romhalmazzá vált. Az 1942. július 18-án indított támadásban szinte csak a part menti mocsaras rész maradt a szovjetek kezén, a parton rekedt szovjet csapatok a folyamatos utánpótlásnak köszönhetően azonban újra megerősödtek, majd a hídfőben augusztus 6-án indított támadásukat követően fokozatosan teret nyertek. Szeptember hónapban, a 3. uriv-sztorozsevojei hídfőcsata során végül sikerült Sztorozsevoje falut elfoglalni, de a hadműveleti célt, vagyis a hídfő felszámolását nem sikerült elérni. 1942. október 3-án a német XXIV. páncélos hadtest parancsnoka, Freiherr von Willibald Langermann und Erlencamp páncélos tábornok szemlélte meg a 20. könnyű hadosztály Sztorozsevoje környéki védőállásait. A német tábornok segédtisztjével, valamint a 20. könnyű hadosztály parancsnokával, Nagy Géza ezredessel, és a 14. honvéd gyalogezred parancsnokával, Mike József ezredessel aknatalálat következtében halt hősi halált. A német tábornok részére posztumusz a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal, hadiszalagon (hadidíszítménnyel), kardokkal kitüntetést adományozták.
1943. január 12-én a hídfőből indult meg az a szovjet támadás, amelynek során a soproni 4. honvéd gyalogezred gyengén kiépített állásait a hősies védekezés ellenére áttörték és ezzel megkezdődött a 2. honvéd hadsereg tragédiája.
 
A korotojaki hídfő
 
Korotojak városa a Don jobb partján, Voronyezstől délre (légvonalban) 80 kilométerre, Osztrogozsszktól északkeletre 16 kilométerre található. A IV. hadtest 10. könnyű hadosztálya 1942. július 26-án váltotta le a német csapatokat a város környéki védőállásokban. A szovjet erők jelentős hídfőt képeztek a területen, amelynek felszámolása érdekében több hétig tartó veszteség teljes harcok bontakoztak ki. Augusztus 7-én az 1000 kilométeres gyalogmenetből éppen beérkező 12. könnyű hadosztály alakulatait vetették be a hídfő felszámolására – a hadosztályparancsnok tiltakozása ellenére –, de eredményt természetesen nem tudtak elérni. A szovjet csapatok a teljesen szétrombolt várost erőddé alakították. A korotojaki hídfő felszámolása érdekében augusztus 15-étől több támadást is indítottak a magyar és német kötelékek. A támadásokban magyar részről a beérkező 13. könnyű hadosztály kecskeméti 7. és 37. gyalogezrede, valamint az 1. tábori páncéloshadosztály részei is részt vettek. Augusztus 21-én a súlyos veszteségeket szenvedett 12. könnyű hadosztály alosztályait kivonták a korotojaki térségből. A hídfőt végül szeptember 1. és 6. között a német 336. gyaloghadosztály számolta föl, komoly veszteségek árán. Az augusztusi harcok folyamán két zászlóaljparancsnok is elesett, Füzessy (Falböck) Zoltán, a szekszárdi 18/I. gyalogzászlóalj parancsnoka, és vitéz Bokor Árpád alezredes, a 30/II. harckocsi-zászlóalj parancsnoka.
 
A scsucsjei hídfő
 
Scsucsje település Osztrogozsszk városától 55 kilométerre, keletre található a Don jobb partján. Scsucsje községtől két kilométerre délre található Perejezsaja, amely pár házból álló tanyacsoport volt. A településektől keletre a Don éles kanyart ír le, ezen a területen alakították ki a szovjet csapatok harmadik hídfőjüket, amely az urivi és a korotojaki mellett a harmadik legjelentősebb szovjet hídfő volt. A mocsarakkal és erdőkkel tarkított terület szintén kiválóan alkalmas volt a védelemre és a felszámolására tett kísérletek sorra kudarcba fulladtak. A térséget a magyar VII. hadtest csapatai szállták meg július közepén és a 19. könnyű hadosztály alakulatai mindkét települést birtokba vették. Augusztus 7-én a szovjetek felderítő vállalkozást hajtottak végre, majd másnap nagyobb erőkkel indították meg támadásukat. Perejezsaja település a nap folyamán négyszer cserélt gazdát, de végül a magyar egységek kezében maradt. Augusztus 11-én azonban a szovjet csapatok végleg kiszorították a magyar erőket Scsucsjéból és Perejezsajából. A harcok augusztus közepéig tartottak, majd rövid hadműveleti szünetet követően augusztus 30-án a 19. könnyű hadosztály megindította támadását. Mivel az előző harcok eredményeként a szovjetek birtokolták az uralgó magaslatokat, ráadásul a Don túlsó oldaláról oldalazó tűzzel tudták lőni a támadó magyar csapatokat, a támadás eleve kudarcra volt ítélve. A scsucsjei hídfőharcok során a legsúlyosabb veszteségeket a miskolci 13. honvéd gyalogezred szenvedte el és hősi halált halt tisztjei közül számosan kiérdemelték a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét hadiszalagon, kardokkal. A hídfő felszámolásáról 1942 szeptemberében letett a magyar hadvezetés, így az továbbra is szovjet kezén maradt. 1943. január 14-én az urivi áttörést követően innen indult meg a szovjet csapatok második nagyarányú támadása, amely végleg megpecsételte a magyar 2. honvéd hadsereg sorsát.
fővárosa: Moszkva
államforma: szövetségi köztársaság
hivatalos nyelvek: orosz
népesség: 143 millió fő
Belföldi szállások
Köszöntjük névnapjukon
Márk nevű látogatóinkat!
Úticélok
Ausztria Tanzánia
Bosznia Csehország
Franciaország Horvátország
Szentföld Lengyelország
Lettország Litvánia
Észtország Olaszország
Portugália Erdély
Délvidék Felvidék
Szlovénia Kárpátalja
Dominikai Köztársaság
Mádiatár
Énekesfüzet
Zarándokok énekesfüzete
szerkesztette: Pálmai Árpád
Letöltés (PDF, 967 kB)
Ajánljuk
Bethlen Gábor Kollégium
Keresztszülő-program
Magyar Pálos Rend
Rákóczi Szövetség
SárgaHáz, Szigetszentmiklós
Verbita Rend
  Utazási szerződés
  Utas- és stornó biztosítások
  Részletes adatvédelmi tájékoztató
  Rövidített adatvédelmi tájékoztató
  Médiapartnereink
  Hasznos linkek
  Sütés-főzés
  Humor
  Impresszum
Kövessen minket a Facebook-on!
Međugorjei zarándoklat a Béke Királynőjéhez

Sok szeretet kaptam, amit viszek haza a családomhoz. Most voltam itt harmadszor és úgy érzem, most kaptam hitben, lelkemben a leggazdagabb élményt. Köszönöm a lehetőséget a Misszió Toursnak, a szervezőknek. Sok szeretettel fogok gondolni az otthoni hónapokban, napokban az itt töltött szép napokra.

© Misszió Tours Utazási Iroda, 2015  -  zarandokvonat.hu  -