Kisboldogasszony búcsú - Pannonhalma és Csatka

2018. szeptember 8. szombat   (MEGTELT)
Az ünnepi szentmisét bemutatja: Dr. Székely János püspök
Utazás: autóbusszal
Indulás: 08:30 óra Budapest, Hősök tere (Műjégpálya főbejárata előtt)
Ellátás: önellátás
Program: Folyamatos utazás az M1-es autópályán Pannonhalmára.
996-ban Géza fejedelem Csehországból érkező szerzeteseket telepített le Pannónia Szent Hegyén. A Tours-i Szent Márton tiszteletére emelt monostor a fejedelmi alapítás szándéka szerint a középkori Európa kultúrájának keleti hídfőállása lett. Falai között rendszeresen megfordult Szent István (1000-1038), az első magyar király is. A monostor épületei különböző korok üzenetét hordozzák, mégis egy teljes egységet képviselnek. Sajátos szépségét az adja, hogy az épületegyüttest egy élő szerzetesi közösség az eredeti rendeltetésének megfelelően használja.
Megérkezés után tárlatvezetés az apátságban, melynek során megtekinthetjük a bazilikát, az altemplomot, a kerengőt, illetve a magával ragadó szépségű könyvtárat.
 
Az apátság látogatása után szabadidő, ebédelési lehetőség. Ezt követően séta a pannonhalmi Arborétumban.
A régi korok szerzetesei nagy gonddal termesztették és gyűjtötték a gyógyításhoz szükséges növényeket. A monostor természeti környezetének tudatos alakítására a 19. század első évtizedeiből vannak adatok. 1830-ban már mintegy 80 fa- és cserjefaj található az apátság arborétumában, amelynek angolkert jellegét Szeder Fábián alakította ki az 1840-es években. Az arborétum területén ma több száz fa- és cserjefaj található, s ezek egy része különleges, az országban csak kevés helyen előforduló faj és fajta. Védett botanikai értékei mellett igen gazdag a terület énekesmadár állománya is.
 
Délután továbbutazunk Csatkára.
A Bakony keleti szélén fekvő településen egykor pálos kolostor állt, melyet 1357-ben említenek először az írásos források. A mai, Irgalmasság Anyjáról elnevezett kápolna Szentkút közelében 1862-ben épült, báró Fiath Ferencné jóvoltából, s annak a Csöbönyei József harmadrendi testvérnek a segítségével, aki itt is lakott egy remetekunyhóban. Bár a feljegyzések a csoportos zarándoklatok emlékét csak a múlt század végétől őrzik, mégis tudni lehet egy Meizler Vilmos nevű vak ember csodálatos gyógyulásáról, 1792-ből. Fő búcsúját Kisasszony napkor (szeptember 8-án) tartják.
 
Részvétel a 18.00 órakor kezdődő ünnepi szentmisén. Az ünnepi szentmisét celebrálja: Székely János püspök. Várható hazaérkezés a késő esti órákban.
Részvételi díj: 7 990 Ft/fő, mely tartalmazza az autóbuszos utazás költségét és a csoportkísérést, lelkivezetést.
A részvételi díj nem tartalmazza a belépőjegyek és egyéb járulékos költségek árát.
Ha jelentkezni szeretne, vagy további tájékoztatásra van szüksége, akkor kérjük, hogy
keressen fel bennünket irodánkban személyesen, telefonon vagy honlapunkon!