|
|
|
Jó hírünk! |
 |
Az isteni irgalmasság ünnepét Szent II. János Pál pápa hirdette meg, melynek napja – Szent Fausztina nővér magánykinyilatkoztatása alapján – a húsvétvasárnapot követő első vasárnap, melyet 2025-ben április 27-én ünneplünk.
Fausztina, polgári nevén Helena Kowalska a lengyelországi Glogowiecben született 1905-ben. Gyermekkorától kezdve az ima szeretete, a szeretet, az engedelmesség és az emberi nyomor iránt való érzékenység jellemezte. Húszéves volt, mikor belépett az Irgalmasság Anyja Nővéreinek Kongregációjába, ahol 13 éven át szolgált fiatalon bekövetkezett haláláig (1938. október 5.). Egész életét a bűnösök megmentésére ajánlotta fel.
Misztikus, istenközeli élményeiről naplót vezetett, melyet halála után adtak ki. Ebből tudjuk, hogy magánkinyilatkoztatásaiban, látomásaiban párbeszédet folytatott Jézussal, melyben megismerte Jézus azon kívánságát, hogy a húsvét utáni első vasárnap legyen az isteni irgalmasság napja.
II. János Pál pápa jól ismerte Fausztina nővér naplóját, hiszen még krakkói bíborosként ő maga foglalkozott a nővér boldoggá avatásának előkészítésével. A naplóból megismerte az Isteni Irgalmasság üzenetét és azt is, hogy ünnepe legyen az isteni irgalmasságnak. 1993. április 18-án boldoggá, 2000. április 30-án pedig szentté avatta Fausztina nővért, az isteni irgalmasság ájtatosságának apostolát, és az egész egyetemes egyház számára kihirdette az isteni irgalmasság ünnepét a húsvét utáni első vasárnapra.
„Ma téged küldelek az egész emberiséghez, irgalmasságom üzenetével. Nem büntetni akarom a sérült emberiséget, inkább meg akarom gyógyítani, és irgalmas szívemre szorítani." (Napló, 1588.) „Te vagy irgalmasságom titkárnője, erre a tisztségre jelöltelek ki a jelen és az eljövendő életben (...), hogy közöld a lelkekkel nagy irgalmamat, melyet irántuk érzek, és bátorítsd őket: bízzanak irgalmam mélységében." (Napló 1605 és 1567)
Az isteni irgalmasság üzenete azért nagyon fontos az egész emberiség számára, mert benne Jézus a bűnbánat és a megtérés fontosságára figyelmeztet, és azt kéri, hogy imádkozzunk és tegyünk minél többet a bűnösök megtéréséért.
Fausztina nővér lejegyezte az isteni irgalmassággal kapcsolatban mindazokat a lehetőségeket, melyek a lélekmentés hatékony eszközei. A Napló nyomán az Egyház az isteni irgalmasság öt kultuszát, ötféle tiszteletét engedélyezte. Ezek az Irgalmas Jézus képe, az isteni irgalmasság ünnepe, az isteni irgalmasság rózsafüzére, az isteni irgalmasság órája és az isteni irgalmasság tiszteletének terjesztése.
Ezekben a napokban ünnepeljük húsvét ünnepét, Jézus Krisztus halálának és föltámadásának az ünnepét. Elemi erővel éljük át, hogy a mi hitünk húsvéti hit, örömteli, reményteli hit.
Ebben az ünneplésben érintett bennünket Ferenc pápánk haláláról szóló hír, amely mélyen megrendített mindannyiunkat. Az elmúlt hónapokban sokat imádkoztunk az ő egészségéért, imádkoztunk azért, hogy a betegség terhét nagy lélekkel tudja viselni – és mint ahogyan ő maga is többször kifejezte –, az egyház javára tudja fordítani. Most az egyházunk – miközben megköszöni az ő személyét és az általa kapott ajándékokat –, gyászol, készül az ő temetésére és imádkozik. Ezért – és az ilyenkor érvényben lévő jogszabályoknak megfelelően – nincs mód arra, hogy a pápa személyéhez kötődő liturgikus eseményeket meg tudjuk ünnepelni. Így Bódi Mária Magdolna boldoggá avatási szertartásának ünneplésére sem kerülhet sor az előre kiadott időpontban, április 26-án. Ezt egy későbbi időpontra halasztjuk el. Fontos látni, hogy a pápa halála nem érinti a boldoggá avatás tényét, sem a dekrétumnak a hitelességét. Az új pápa megválasztását követően egy új időpontban – remélhetőleg közeli időpontban – kerülhet sor a tervezett és hasonló körülmények között megrendezendő boldoggá avatási ünnepre.
Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, legfőképpen annak a 10 ezer embernek, aki regisztrált a boldoggá avatási ünnepségre. Köszönetet mondok mindenkinek, aki lelkes szolgálatával készült Bódi Mária Magdolna boldoggá avatására. Erre a lelkesedésre a későbbiekben is számítok. Amint az új időpont kijelölésre kerül, azt megfelelően kihirdetjük. Ugyanígy az előkészítés munkálataiban továbbra is nagy szükség lesz erre a szakmai tudásra, tapasztalatra, az önkéntesek elköteleződésére. Továbbra is készülünk.
Készülünk, hiszen meghirdettük Bódi Mária Magdolna 80-as évet. Azokat az eseményeket szeretnénk ünnepelni, amelyek Bódi Mária Magdolna személyéhez kötődnek. Ünnepelni szeretnénk az ő hitét, az ő krisztusi erényeit, és lelkipásztori szempontból is szeretnénk továbbra is növekedni. Továbbra is segítséget nyújtunk a plébániai közösségeknek, katolikus oktatási intézményeknek, családcsoportoknak a lelki napok megtartásában. A katekézishez kapcsolódó anyagokat továbbra is a Bódi Mária Magdolna boldoggá avatásához kapcsolódó honlapon tudjuk elérni, és itt naprakész, pontos információkkal is szolgálunk majd.
Az egyház gyermekeiként készséges és engedelmes lélekkel fogadjuk a gondviselő Istennek a döntését, és várjuk azt, hogy gondoskodjék rólunk az új ünnepnek a lehetőségével. Hiszen az Isten sosem elvesz, mindig ad. Bódi Mária Magdolna is mindig bátorít bennünket,
„imádkozzunk bátran, és az ügy magától megoldódik”.
Készek vagyunk erre, hogy imádkozzunk az ajándékok befogadásáért és részesei akarunk lenni annak a csodának, amit Magdi így fogalmazott meg
„Ígérem, a földbe vetett mag sokszoros termést hoz.”
Várjuk ennek a sokszoros termésnek a kinyilvánulását.
Addig is imádkozunk Ferenc pápánk lelki üdvéért, a pápaválasztó bíborosok bölcsességéért, az új szentatyáért, imádkozunk azért, hogy az új időpontban örömteli húsvéti lélekkel tudjunk ünnepelni. Isten áldjon mindenkit!
A szertartást péntek este 8-kor a Szent Péter-bazilikában, Farrell bíboros, a Római Szent Egyház kamerlengójának vezetésével tartják. Április 26-án szombaton a gyászmise után a Santa Maria Maggiore-bazilikában kerül sor a temetésre.
Pénteken, április 25-én este 8 órakor tartják Ferenc pápa koporsója lezárásának szertartását, amelyet szerdán délelőtt szállítottak át a Szent Márta-házból, és helyeztek közszemlére a hívek számára a Szent Péter-bazilikában. A szertartást az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, a Római pápák temetési szertartásrendje (66-81. sz) értelmében Kevin Joseph Farrell bíboros, a Római Szent Egyház kamerlengó bíborosa vezeti.
Amint arról a Pápai Liturgikus Szertartások Hivatala beszámolt, a szertartáson Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja; Roger Michael Mahony, a presbiteri rendhez tartozó bíboros; Dominique Mamberti protodiákonus bíboros és Mauro Gambetti bíboros, a Szent Péter pápai bazilika főpapja vesz részt a Vatikánban.
Jelen lesz még Pietro Parolin bíboros, volt államtitkár, Baldassare Reina bíboros, a pápa általános helynöke a római egyházmegyében, Konrad Krajewski bíboros, a pápa főalamizsnása; továbbá Edgar Peña Parra érsek, államtitkár-helyettes; Ilson de Jesus Montanari érsek, a Római Szent Egyház kamerlengó-helyettese; Leonardo Sapienza prelátus, a Pápai Ház régense; a Vatikáni Káptalan kanonokjai; a vatikáni kisebb penitenciáriusok; a Szentatya titkárai, valamint a pápai liturgikus szertartásmester Diego Ravelli érsek által kijelölt személyek. Mindannyian este fél 8-kor találkoznak a Konfesszió-oltárnál a vatikáni bazilikában.
Majd április 26-án, szombaton a gyászmise után a pápa koporsóját elkísérik a Santa Maria Maggiore pápai bazilikába, ahol végső nyugalomra helyezik. Az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis által előírt szertartást is a kamerlengó bíboros vezeti.
Somogyi Viktória – Vatikán
Április 23-án, szerdán 103 bíboros vett részt a második Általános Kongregáción, amely délután 5 órakor kezdődött és este fél 7-kor ért véget a vatikáni szinódusi aulában. A főpásztorok jóváhagyták az ún. „novemdiales”-t (kilencnapos gyászidőszak) programját, a pápa lelki üdvéért bemutatásra kerülő szentmisék beosztását, amely április 26-án délelőtt 10 órakor kezdődik a gyászmisével. A liturgiákon bárki részt vehet, de minden nap más csoportot várnak, tekintettel a római pápával való kapcsolatukra. A Szentszék Sajtóterme által kiadott közleményben kifejtik, hogy „a közösségek e sokfélesége bizonyos értelemben megmutatja a legfőbb Pásztor szolgálatának környezetét és a Római Egyház egyetemességét”. A bíborosok a Veni, Sancte Spiritus (Jöjj Szentlélek) imával, majd Ferenc pápa lelki üdvéért elmondott imával kezdték ülésüket, ezt követően azok a bíborosok tettek esküt, akik még ezt nem tették meg.
A Novemdiales naptár
A második általános kongregáció megállapította, hogy a Novemdiales szertartásai a következőképpen zajlanak:
2. nap: április 27-én, vasárnap délelőtt fél 11-kor a Szent Péter téren Vatikánváros alkalmazottai és hívei gyűlnek össze. A koncelebrált szentmisét Pietro Parolin bíboros, volt államtitkár vezeti.
3. nap: április 28-án, hétfőn délután 5 órakor a vatikáni bazilikában a római egyházmegye képviselői vesznek részt. A koncelebrált szentmisét Baldassare Reina bíboros, a pápa római helynöke vezeti.
4. nap: április 29-én, kedden délután 5 órakor a Szent Péter bazilikában: a Pápai Bazilikák káptalanai vesznek részt. A koncelebrált szentmisét Mauro Gambetti bíboros, a vatikáni bazilika főpapja vezeti.
5. nap: április 30-án, szerdán délután 5 órakor a vatikáni bazilikában a Pápai kápolna kizárólag a bíborosok számára lesz fenntartva. A koncelebrációt Leonardo Sandri bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánhelyettese vezeti.
6. nap: május 1-jén, csütörtökön délután 5 órakor a vatikáni bazilikában a Római Kúria tagjai gyűlnek össze. A koncelebrált szentmisét Kevin Joseph Farrell bíboros, a Római Szent Egyház kamerlengója vezeti.
7. nap: május 2-án, pénteken délután 5 órakor a vatikáni bazilikában a keleti egyházak képviselői gyűlnek össze. A koncelebrált szentmisét Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériumának volt prefektusa vezeti.
8. nap: május 3-án, szombaton délután 5 órakor a Szent Péter bazilikában a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak tagjai gyűlnek össze. A koncelebrációt Ángel Fernández Artime bíboros, a Megszentelt Élet Intézményei és az Apostoli Élet Társaságai Dikasztériumának egykori pro-prefektusa vezeti.
9. nap: május 4-én, vasárnap délután 5 órakor a vatikáni bazilikában a Pápai kápolnát kizárólag a bíborosok számára tartják fenn. A koncelebrált szentmisét Dominique Mamberti bíboros, a Bíborosi Kollégium protodiakónusa vezeti.
A következő általános kongregáció csütörtök reggel 9-kor kezdődik.
Rózsafüzér a Santa Maria Maggiore-bazilikában
A Szentszék Sajtóirodájának igazgatója, Matteo Bruni közölte az újságírókkal, hogy szerda estétől szombat este 9 óráig a Santa Maria Maggiore-bazilikában rózsafüzér imádságot tartanak, mindig a téren, kivéve szombaton, amikor a bazilikában lesz az ima. Minden este más vezeti az imádságot.
Húszezren rótták le kegyeletüket szerda estig
A Szent Péter-bazilikába érkező hívek számával kapcsolatban pontosították, hogy szerda délelőtt 11-től este fél 8-ig csaknem 20 ezren rótták le kegyeletüket Ferenc pápa földi maradványai előtt, és a bazilika szükség esetén éjfél után is nyitva tart, hogy akik végső búcsút szeretnének venni a pápától, megtehessék azt.
Akkreditált újságírók
Végül közölték az újságírók akkreditációs kérelmeire vonatkozó adatokat is: hozzávetőleg 4000 kérés érkezett a sajtóirodához, és eddig 2200 újságírót és médiaszolgáltatót akkreditáltak ezeknek a napoknak az eseményeire.
Somogyi Viktória – Vatikán
Az április 27-re tervezett szentté avatást a pápa halála miatt elhalasztják.
A Pápai Liturgikus Szertartások Hivatala arról tájékoztatott, hogy Ferenc pápa halálát követően felfüggesztik Boldog Carlo Acutis szentté avatását, amelyet április 27-re, Húsvét második vasárnapjára, Irgalmasság vasárnapra terveztek a Serdülők jubileuma keretében.
Gedő Ágnes - Vatikán
|
Április 26-án lesz Ferenc pápa temetése a Szent Péter-téren
Április 26-án, szombaton délelőtt 10 órakor az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési szertartásrendjében meghatározott módon kerül sor Ferenc pápa temetési gyászszertartására a Szent Péter-bazilika előtti emelvényen. Ezen a napon kezdődik a kilenc napos gyász időszaka – tájékoztat a Pápai Liturgikus Szertartások Hivatala. A temetés liturgiáját Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja végzi. A szentmise végén kerül sor az utolsó könyörgés (Ultima conmmendatio) és a végső búcsú (Valedictio) szertartására.
Számos állam- és kormányfő jelezte részvételét, köztük Giorgia Meloni olasz miniszterelnök. Várhatóan jelen lesz az amerikai, brazil, francia, argentin, ukrán és német elnök is.
Gedő Ágnes Vatikán
forrás, fotó: www.vaticannews.va/hu
|
|
|
|