|
|
|
Jó hírünk! |
 |
A parajdiakért és a háromszékiekért imádkoznak a zarándokvonattal érkezők
A zarándokvonat ünnepélyes indítóeseményén Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkára arról beszélt, hogy a zarándoklat résztvevőit, akik a magyarság egyik fontos lelki központjához tartanak, a béke és a nemzetünk jövője melletti kiállás jellemzi. Csíksomlyón imádkozni fognak a nehéz helyzetbe került parajdiakért, a háromszéki árvíz sújtotta településekért – mondta. Az államtitkár kiemelte, hogy a zarándoklatok fontosak, mert mindig túlmutatnak önmagunkon: a személyes kéréseinken és problémáinkon túl fontosabb célokért tudunk imádkozni.
„Ilyen veszélyes és turbulens időkben szükség van arra, hogy az iránytűnk helyesen legyen beállítva” – idézi Nacsa Lőrincet az MTI. Az államtitkár hangsúlyozta: az iránytű mindig a magyarság hite, a béke iránti vágya, az összefogás felé mutatott. Nacsa Lőrinc kiemelte, mi nemzetben gondolkodunk, és a nemzetnek szüksége van azokra a támpontokra, amelyek alapján ki tudja jelölni az útját és az értékeit meg tudja élni. A család, a munka, a hit, a biztonság olyan értékek, amelyekért érdemes kiállni – mondta. Hozzátette: ezek az értékek jelenleg támadás alatt vannak.
Laskay Lóránt, a MÁV-csoport üzleti vezérigazgató-helyettese közölte: a Misszió Tours Utazási Iroda és a MÁV-csoport 2011 óta harminc zarándokvonatot indított és mintegy 23 ezer utast juttatott el hazai és nemzetközi zarándokhelyekre. Céljuk, hogy a lehető legszélesebb kör számára tegyék elérhetővé a lelki feltöltődést – jelentette ki. Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke elmondta: a szövetség egyik legnépszerűbb programjává vált a csíksomlyói zarándoklat, és idén háromszáz fiatal szállhatott fel a zarándokvonatra. Ők magyarországi, felvidéki, kárpátaljai középiskolások, és csatlakoztak hozzájuk Ausztráliából, illetve az Egyesült Államok diaszpóraközösségeiből is fiatalok – közölte.
A vonatot és az utasokat megáldó Varga Lajos váci segédpüspök, a zarándokvonat lelki vezetője arról beszélt, a zarándoklat – amellett, hogy ilyenkor az ember elhagyja saját kényelmét –, azt jelenti számukra, hogy Krisztussal mélyebben találkozunk. „Krisztus urunkban egyek vagyunk, hiszen Krisztus titokzatos testének a tagjai vagyunk, és ezáltal éljük meg a mi egységünket” – fogalmazott. Budai László, a Misszió Tours Utazási Iroda ügyvezető igazgatója közölte: az utazási iroda és MÁV Személyszállítási Zrt. közös szervezésében mintegy nyolcszáz zarándok utazik a zarándokvonattal Csíksomlyóra.
M.Frisina: Anima Christi (Loyolai Szt Ignác fohásza, Krisztus lelke szentelj meg engem..., az eredetinek egyszólamú változata).
Wollent Anna és Pálmai Árpád előadásában. Pünkösd vasárnapi szentmise keretében, Gyergyószentmiklóson.
MEGNÉZEM
XIV. Leó pápa június 13-án, pénteken jóváhagyta kilenc boldog kanonizálását és kijelölte a szenttéavatási szertartások időpontját.
A konzisztóriumon a Szentatya bejelentette, hogy Boldog Pier Giorgio Frassatit és Boldog Carlo Acutist szeptember 7-én együtt avatják szentté.
Mindkét szentté avatást nagy várakozás övezi a hívek részéről; az egyik fiatal boldog, Pier Giorgio Frassati a 20. század elején élt, a másik, Carlo Acutis az első 21. századi szent lesz.
Ferenc pápa maga jelentette be mindkettejük szentté avatását a 2024. november 20-i általános kihallgatáson, amit hatalmas tapsvihar követett a Szent Péter téren.
A 2020. október 10-én Assisiben boldoggá avatott Carlo Acutis szenttéavatási szertartását idén április 27-re, húsvét második vasárnapjára tervezték, a tizenévesek jubileuma idejére; Frassati kanonizálását pedig augusztus 3-ra, a római fiatalok egyhetes jubileumának csúcspontjára. Az első szertartás elhalasztását már Ferenc pápa halálának napján, április 21-én bejelentette a Vatikán, és általános volt a feltételezés, hogy Frassati szentté avatása is későbbre kerül.
A szentté avatások körüli kétségeket ma eloszlatta Leó pápa bejelentése, aki úgy döntött, a szentek közé emeli a két fiatalembert, akik különböző korban és eltérő életet éltek, ám egyesíti őket Krisztus iránti szeretetük és az a képességük, hogy ezt a szeretetet megosszák másokkal, mindazokkal, akiknek megérintik az életét valamilyen módon.
A pénteki konzisztórium alkalmával született döntés további boldogok kanonizálásáról, amire október 19-én kerül sor. Köztük van Malojan Boldog Ignác (Ignatius Shoukrallah Maloyan) örmény katolikus érsek, aki vértanúhalált szenvedett 1915-ben az örmény genocídium idején, illetve Peter To Rot világi hitoktató, vértanú, akit 1945-ben gyilkoltak meg, amiért a japán hatóságok tiltása ellenére folytatta apostoli tevékenységét – Boldog Peter To Rot lesz Pápua Új-Guinea első szentje.
Három szerzetesnővért is szentté avatnak idén októberben: Vincenza Maria Polonit, a Veronai Irgalmasnővérek alapítóját; a venezuelai Maria del Monte Carmelo Rendilest, a Jézus Szolgálói Kongregáció alapítóját; valamint Maria Troncattit, a Mária, Keresztények Segítsége Leányai rend tagját.
Ezenkívül még két világi hívő kerül a szentek sorába: Bartolo Longo, a pompeji Mária-kegyhely alapítója és José Gregorio Hernández Cisneros venezuelai orvos, a szegények gyógyítója.
Boldogasszony Zarándokvonat a parajdiakért és az erdélyi árvízkárosultakért
Részletek hamarosan!
Atyánk, aki a mennyekben vagy,
a hit, amelyet fiadban, Jézus Krisztusban,
a mi testvérünkben adtál nekünk,
és a szeretet lángja,
amely kiáradt szívünkbe a Szentlélek által,
ébressze föl bennünk országod eljövetelének
áldott reményét!
Kegyelmed alakítson át minket
az evangélium magvainak tevékeny földműveseivé,
hogy az emberiség és az egész világmindenség
bizakodóan várja az új eget és az új földet,
amikor a gonosz hatalmai már legyőzettek
és örökre felragyog a Te dicsőséged!
A jubileumi Szentév kegyelme
élessze fel újra bennünk, a Reménység Zarándokaiban,
a mennyei javak utáni vágyakozást,
és árassza el az egész világot
Megváltónk örömével és békéjével!
Örökké áldott Isten,
tiéd legyen a dicsőség és a dicséret mindörökké!
Ámen.
Ferenc pápa
|
A Fatimai Boldogságos Szűz Mária
1917. május 13-án egy Cova da Iria („Béke völgye”) nevű helyen, a portugáliai Fatima közelében három pásztorgyermek, a tízéves Lúcia Santos és unokatestvérei, a kilencéves Francisco és a hétéves Jacinta Marto egy asszonyt pillantottak meg, aki ragyogóbb volt, mint a nap.
Az Asszony imádságra buzdította a gyerekeket, és arra kérte őket, hogy minden hónap 13-án jöjjenek el Cova da Iriába. A gyermekek teljesítették a kérést, és június, július, szeptember és október 13-án ismét megjelent nekik a Szent Szűz. (Augusztusban 19-én történt a jelenés, mivel 13-án a gyerekeket kihallgatás miatt fogva tartották.)
A júliusi jelenés alkalmával a gyerekek látomást kaptak a pokolról. A Szűzanya ekkor kérte először, hogy ajánlják fel Oroszországot az ő Szeplőtelen Szívének. E fölajánlást XII. Piusz végezte el 1942-ben, majd VI. Pál 1964-ben megismételte.
A jelenések híre gyorsan terjedt, és az utolsó alkalommal, 1917. október 13-án mintegy 70 ezer ember volt jelen Cova da Iriában. Ekkor történt a híres „napcsoda”: a nap megnagyobbodott, forogni kezdett, majd úgy tűnt, rázuhan a földre.
A jelenések során a Szűzanya titkokat bízott a pásztorgyerekekre. Lúcia sokáig nem beszélt ezekről, majd az 1940-es években püspöke utasítására leírta a titkokat.
A három titok közül az első a pokol látomása és azoknak a büntetéseknek a jövendölése, melyek a világra várnak, ha nem hallgat Mária intésére; a második titok Mária Szeplőtelen Szíve tiszteletének kinyilatkoztatása, mely reménycsillag a világ békéje és a lelkek üdvössége számára. E titkokat 1942-ben hozták nyilvánosságra.
A harmadik titkot Lúcia nővér 1959-ben egy zárt borítékban eljuttatta XXIII. János pápának, aki elolvasása után úgy döntött, hogy nem tárja fel annak tartalmát. Nyilvánosságra hozataláról II. János Pál pápa határozott 2000-ben.
Részlet a titokból: „[...] láttunk egy fehérbe öltözött püspököt, akiről úgy éreztük, hogy ő a szentatya. […] ment botladozó léptekkel […], fölérve a hegy tetejére, térdre borult a nagy kereszt lábánál, és egy csoport katona lőfegyverekkel és nyíllal tüzelve rá, megölte őt.”
II. János Pál ellen 1981. május 13-án követtek el merényletet a Szent Péter téren. A fatimai jelenések első napja és a merénylet időpontja közti egybeeséssel kapcsolatban így nyilatkozott: „Nem tudom, ki adta a fegyvert a gyilkos kezébe, de azt tudom, hogy ki térítette el a golyót, egy láthatatlan kéz, egy anyai kéz irányította.”
Egy évvel a merénylet után a szentatya Fatimába zarándokolt, hogy hálát adjon a Szűzanyának. A lövedéket, mely megsebesítette, ma is a fatimai Mária-szobor koronájában őrzik.
A Szent Szűz kérésének eleget téve II. János Pál pápa 1984-ben felajánlotta Mária Szeplőtelen Szívének az emberiséget.
Francisco és Jacinta gyermekként hunytak el 1919-ben és 1920-ban, II. János Pál pápa harmadik fatimai útján, 2000. május 13-án avatta őket boldoggá, Ferenc pápa 2017-ben, az első fatimai jelenés 100. évfordulóján szentté avatta őket. Liturgikus ünnepük: február 20.
forrás: www.magyarkurir.hu
|
|
|
|