|
|
|
Jó hírünk! |
 |
Tudta, hogy Bernadettet 1925. június 14-én avatták boldoggá?
1925 óta Bernadett romlatlan teste a franciaországi Neversben található Espace Bernadette Soubirous kápolnájában nyugszik, és évente 200 000 zarándokot vonz.
Bernadett boldoggá avatásának 100. évfordulója és testének kegyhelyre vitelének emlékére 2025 folyamán számos spirituális és kulturális rendezvényt ajánlanak fel Szent Bernadett életéért.
Ezekben a napokban ünnepeljük húsvét ünnepét, Jézus Krisztus halálának és föltámadásának az ünnepét. Elemi erővel éljük át, hogy a mi hitünk húsvéti hit, örömteli, reményteli hit.
Ebben az ünneplésben érintett bennünket Ferenc pápánk haláláról szóló hír, amely mélyen megrendített mindannyiunkat. Az elmúlt hónapokban sokat imádkoztunk az ő egészségéért, imádkoztunk azért, hogy a betegség terhét nagy lélekkel tudja viselni – és mint ahogyan ő maga is többször kifejezte –, az egyház javára tudja fordítani. Most az egyházunk – miközben megköszöni az ő személyét és az általa kapott ajándékokat –, gyászol, készül az ő temetésére és imádkozik. Ezért – és az ilyenkor érvényben lévő jogszabályoknak megfelelően – nincs mód arra, hogy a pápa személyéhez kötődő liturgikus eseményeket meg tudjuk ünnepelni. Így Bódi Mária Magdolna boldoggá avatási szertartásának ünneplésére sem kerülhet sor az előre kiadott időpontban, április 26-án. Ezt egy későbbi időpontra halasztjuk el. Fontos látni, hogy a pápa halála nem érinti a boldoggá avatás tényét, sem a dekrétumnak a hitelességét. Az új pápa megválasztását követően egy új időpontban – remélhetőleg közeli időpontban – kerülhet sor a tervezett és hasonló körülmények között megrendezendő boldoggá avatási ünnepre.
Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, legfőképpen annak a 10 ezer embernek, aki regisztrált a boldoggá avatási ünnepségre. Köszönetet mondok mindenkinek, aki lelkes szolgálatával készült Bódi Mária Magdolna boldoggá avatására. Erre a lelkesedésre a későbbiekben is számítok. Amint az új időpont kijelölésre kerül, azt megfelelően kihirdetjük. Ugyanígy az előkészítés munkálataiban továbbra is nagy szükség lesz erre a szakmai tudásra, tapasztalatra, az önkéntesek elköteleződésére. Továbbra is készülünk.
Készülünk, hiszen meghirdettük Bódi Mária Magdolna 80-as évet. Azokat az eseményeket szeretnénk ünnepelni, amelyek Bódi Mária Magdolna személyéhez kötődnek. Ünnepelni szeretnénk az ő hitét, az ő krisztusi erényeit, és lelkipásztori szempontból is szeretnénk továbbra is növekedni. Továbbra is segítséget nyújtunk a plébániai közösségeknek, katolikus oktatási intézményeknek, családcsoportoknak a lelki napok megtartásában. A katekézishez kapcsolódó anyagokat továbbra is a Bódi Mária Magdolna boldoggá avatásához kapcsolódó honlapon tudjuk elérni, és itt naprakész, pontos információkkal is szolgálunk majd.
Az egyház gyermekeiként készséges és engedelmes lélekkel fogadjuk a gondviselő Istennek a döntését, és várjuk azt, hogy gondoskodjék rólunk az új ünnepnek a lehetőségével. Hiszen az Isten sosem elvesz, mindig ad. Bódi Mária Magdolna is mindig bátorít bennünket,
„imádkozzunk bátran, és az ügy magától megoldódik”.
Készek vagyunk erre, hogy imádkozzunk az ajándékok befogadásáért és részesei akarunk lenni annak a csodának, amit Magdi így fogalmazott meg
„Ígérem, a földbe vetett mag sokszoros termést hoz.”
Várjuk ennek a sokszoros termésnek a kinyilvánulását.
Addig is imádkozunk Ferenc pápánk lelki üdvéért, a pápaválasztó bíborosok bölcsességéért, az új szentatyáért, imádkozunk azért, hogy az új időpontban örömteli húsvéti lélekkel tudjunk ünnepelni. Isten áldjon mindenkit!
Az április 27-re tervezett szentté avatást a pápa halála miatt elhalasztják.
A Pápai Liturgikus Szertartások Hivatala arról tájékoztatott, hogy Ferenc pápa halálát követően felfüggesztik Boldog Carlo Acutis szentté avatását, amelyet április 27-re, Húsvét második vasárnapjára, Irgalmasság vasárnapra terveztek a Serdülők jubileuma keretében.
Gedő Ágnes - Vatikán
A mai napon megkezdődik a konklávé a Sixtus-kápolnában, mely során megválasztják az Egyház 267. pápáját. Ma az első füstjelzés várhatóan 19:00 és 19:30 között száll fel, majd a további napokon délelőtti és délutáni ülést is tart a 135 választó bíboros.
Ha a délelőtti ülés első fordulójában megválasztják az új pápát, várhatóan 10.00 és 10.30 óra között száll majd fel a fehér füst; ha nem, a második forduló eredményéről 11.30 és 12.00 óra között adnak jelzést. Ha a délutáni ülés első fordulójában megszületik a döntés, várhatóan 17.30 és 18.00 óra között száll fel a fehér füst; ha nem, a második forduló eredményéről 19.00 és 19.30 óra között adnak jelzést. Érdekesség, hogy a füsttel való jelzést csak 1903-ban X. Pius megválasztásakor használták hivatalosan.
Az elkövetkező napokban, hetekben várhatóan Rómában újra elhangzik a „Habemus papam!” (Van pápánk!) felkiáltás a Szent Péter-bazilika középső erkélyén. Emeljük tekintetünket Rómára, az örök városra!
„Extra omnes – Mindenki kívül”. A Sixtus-kápolna kulcsra zárásának kezdetét jelző latin történelmi formulát a pápai liturgikus szertartásmester jövő szerdán, május 7-én fogja kimondani. Ez lesz tehát a pápaválasztó konklávé kezdőnapja. Az időpontról ma, hétfőn délelőtt döntött a vatikáni szinódusi teremben az ötödik általános kongregációra összegyűlt mintegy 180 jelenlévő bíboros, akik közül valamivel több mint száz választó bíboros.
„Extra omnes”, vagyis „Mindenki kívül”, ez egy felszólítás azok számára, akik nem vehetnek részt azon bíborosok gyűlésén, akik a római katolikus egyház következő pápájának megválasztására jogosan egybegyűltek. A nyolcvan év alatti választó bíborosokat elszigetelik a világtól a művészet és a történelem páratlan értékű Sixtus-kápolnájában, mindaddig, amíg a fehér füst fel nem száll és el nem hangzik a „Habemus Papam, Van pápánk”, a másik híres latin formula, amelyet a Szent Péter bazilika Áldások loggiájáról jelent be a protodiakónus bíboros, hogy megismertesse a világgal a pápaválasztás eredményét, a loggiára lépő fehér reverendás új pápa személyében.
A konklávé végeredményét természetesen nem lehet megjósolni, ám maguk a választó bíborosok között vannak olyanok, akik rövid konklávét remélnek, tekintettel a folyamatban lévő jubileumra is, és vannak, akik ehelyett hosszabb időt szeretnének, hogy a konklávé során „mind jobban megismerhessék egymást”, miután Ferenc pápa a tíz konzisztóriumon a föld minden sarkából választott személyeket a bíborosi kollégiumba.
Az „Universi Dominici Gregis” rendelkezés normái
A konklávé kezdetének időbeli ütemezését Szent II. János Pál „Universi Dominici Gregis” kezdetű apostoli konstitúciójának a normái határozzák meg, amelyeket XVI. Benedek pápa a 2007. június 11-i Motu Proprioja, majd az újabb, 2013. február 22-i motu proprioja frissített. A konstitúció szerint a konklávé – a latin cum clave szóból, ami azt jelenti kulccsal (bezárva) – a pápa halálát követő tizenötödik és huszadik nap között kezdődik, a novendiali után, vagyis a pápa halálát követő kilencnapos gyász után. A rendelkezés pontosítja: attól a pillanattól kezdve, hogy az Apostoli Szék törvényesen megüresedett, a jelenlévő választó bíborosoknak tizenöt teljes napot kell várniuk a távolmaradó bíborosokra, súlyos okok esetén legfeljebb húsz napot. A „Normas nonnullas” motu proprio a bíborosi kollégiumnak azt a jogkört is megadja, hogy a konklávé kezdetét előrehozza, ha az összes választó már jelen van. Ezekben a napokban azonban még mindig várnak Rómába bíborosokat, akik a világ távolabbi pontjairól érkeznek. A bíborosok az Örök Városban a Szent Márta-házban kapnak szállást, vagyis abban a Vatikáni Domusban, melyet Szent II. János Pál pápa direkt erre a célra építtetett és ahol, Ferenc pápa pápaként lakott, lemondva az Apostoli Palota pápai lakosztályáról.
A „Pro eligendo Pontifice” szentmise és a körmenet a Sixtus-kápolna felé
Május 7-én, szerdán délelőtt minden bíboros koncelebrál a „Pro eligendo Pontifice”, vagyis a megválasztandó pápáért mondott ünnepi szentmisén, melyet Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja mutat be. Az egybegyűlt bíborosokat a dékán bíboros a következő szavakkal szólítja fel, hogy vonuljanak a Sixtus-kápolna felé: „Velünk imádságban egyesülve az egész Egyház folyamatosan kéri a Szentlélek kegyelmét, hogy Krisztus egész nyájának méltó pásztorát válasszuk meg”.
Onnan aztán korális ruhában, látványos körmenetben vonulnak a bíborosok a Sixtus-kápolnába, ahol eléneklik a „Veni, creator Spiritus, Jöjj, Szentlélek Úristen” himnuszt, és leteszik az esküt. A Sixtus-kápolnában asztalokat helyeznek el a szavazólapok számára és egy kályhát, amiben a szavazólapokat elégetik. A pápa megválasztásához kétharmados minősített többségre lesz szükség. Naponta négy szavazást tartanak, kettőt délelőtt és kettőt délután. Előírás szerint a 33. vagy 34. szavazás után azonban közvetlen módon és kötelező erővel választaniuk kell az utolsó szavazás két bíborosa közt, akik a legtöbb szavazatot kapták. Ebben az esetben is szükség lesz azonban mindig a kétharmados többségre. A választási versenyben maradó két bíboros azonban nem vehet részt a szavazáson. Ha az egyik jelöltre leadott szavazatok elérik a szavazók kétharmadát, a pápaválasztás egyházjogilag érvényes.
Az új pápa megválasztása
Ezután a bíborosi diakónusok rendjének utolsó tagja behívja a liturgikus szertartásmestert és a bíborosi kollégium titkárát. Az újonnan megválasztottat megkérdezik: „Acceptasne electionem de te canonice factam in Summum Pontificem? Elfogadod a kánonjog szerinti megválasztásodat?” és igenlő válasz esetén, tovább kérdez: „Quo nomine vis vocari? Hogy akarod magad nevezni?”, amire a választott pápa-névvel felel. Az elfogadás után a szavazólapokat elégetik, úgy, hogy a Szent Péter térről látni lehessen a klasszikus fehér füst felszállását. A konklávé befejezése után az új pápa a „Könnyek szobájába”, a Sixtus-kápolna sekrestyéjébe vonul vissza, mely a kápolna oltárfalának baloldalán van. Itt először is felveszi a három méretben elkészített fehér pápai reverenda neki megfelelő formáját, amelyben megjelenik az Áldások loggiáján, miközben a Szent Péter téren a már korábba felszállt fehér füst láttán, nagy számban összegyülekeznek a hívek.
Az új pápáért mondott ima és a bíborosoknak az új pápa előtt tett tiszteletadása után elhangzik a Te Deum hálaadó ének, amely egyúttal a konklávé végét is jelzi. Ezután következik a választás bejelentése, a „Habemus papam, Van pápánk” felkiáltással, mire a pápa a körmeneti kereszt után megjelenik, majd rövid köszöntő beszéd után ünnepélyes Urbi et Orbi áldást ad.
P. Vértesaljai László SJ – Vatikán
|
Rendkívüli kedvezmény február 20-23. között
Az Utazás Kiállítás alkalmával aki 2025. február 20-23. között az alábbi útjainkra foglal a honlapunkon keresztül, a részvételi díjból KEDVEZMÉNYBEN részesül!
Medjugorje – Mostar – Szarajevó
2025. március 12-16.
20 éves koring 30% ifjúsági kedvezmény, felnőtteknek 10% kedvezmény
Zarándoklat Máriacellbe
2025. május 9-11.
10% kedvezmény
Zarándoklat Lourdesba, „a csodák és zarándokok városába”
2025. május 26-30.
10% kedvezmény
Pünkösdi szentévi zarándoklat Rómába és a Vatikánba
2025. június 5-9.
10% kedvezmény
FEKETE MADONNA ZARÁNDOKVONAT 2025 Czestochowa, Krakkó
2025. június 23-26.
20 éves koring 30% ifjúsági kedvezmény, felnőtteknek 10% kedvezmény
|
Kedvezményes útjaink
Zarándoklat Máriacellbe
2025. május 9-11. (3 nap / 2 éjszaka) |
119 900 Ft-tól |
Miért ez az út? Például:
- Burgenland egyik jelképe, a Fraknó vára.
- Esterházy-kastély: Ausztria legszebb barokk kastélyainak egyike.
- Gyógyító vízű Szent kút...
Zarándoklat Lourdesba, „a csodák és zarándokok városába”
2025. május 26-30. (5 nap / 4 éjszaka) |
379 900 Ft-tól |
Jelentkezési határidő: 2025. május 8.
Miért ez az út? Például:
- Boly malom, mely Szent Bernadett szülőháza.
- Esti rózsafüzér és gyertyás körmenet a szentélynél.
- Massabielle-i barlang, ahol megjelent a Szent Szűz...
FEKETE MADONNA ZARÁNDOKVONAT - 2025 - Czestochowa, Krakkó
2025. június 23-26. (4 nap / 3 éjszaka) |
124 900 Ft-tól |
Miért ez az út? Például:
- Szentmise a Czestochowa Bazilikában.
- Jasna Góra szentélye, mely a magyar pálosok által alapított kegyhely.
- Egy nagy keresztaljként felvonulás a Szűz Mária Sugárúton...
|
|
|