|
|
|
Jó hírünk! |
 |
Húsvéti tojások
A tojások a termékenység és az új élet szimbólumaként a világ számos részén váltak a húsvét eszenciájává. Az ókori pogány tavaszi ünnepségekhez is kapcsolódtak, a keresztények számára pedig Jézus újjászületését, a kemény héj Krisztus sírját jelképezi. Korábban a keresztények a böjt során nem ettek tojást, csak kifestve vagy dekorálva használták - a ma már népszerű csokoládétojások viszonylag új hagyomány.
A húsvéti nyuszi
A húsvéti nyúl a 17. század végén jelent meg Németországban. A legenda szerint eredetileg egy nyúllá átváltozó madár volt, aki így járt túl a vadászok eszén. Tojást azonban csak húsvétkor volt szabad raknia. A húsvéti nyuszi az Amerikába bevándorolt németek nyomán vált népszerűvé, aki tojást és finomságokat hoz a gyerekeknek.
Lengyelország: locsolkodás és az ételek megáldása
Lengyelországban is szokás a hétfői locsolkodás - jéghideg vízzel, így kívánva egymásnak jó egészséget. Mindenki érintett, így nem ritka, hogy az utcán szembejövő ismeretlenek "segítségével" válunk csuromvizessé. A másik hagyomány az ilyenkor jellemző ételek megáldása a templomban: a piros tojás a feltámadást, a kolbász a bőség és termékenység iránti vágyat szimbolizálja.
Franciaország: egy hadseregnyi omlett
A franciaországi Haux falu főterén 4500 tojásból főznek omlettet 1000 főnek. A hagyomány szerint Napóleon és serege itt állt meg pihenőre, a hadvezérnek pedig annyira ízlett a felszolgált omlett, hogy az egész sereg részére is leadott egy rendelést másnapra.
Németország: máglyaégetés
A németek különleges, kézzel készült húsvéti tojásokkal ajándékozzák meg a barátaikat, vagy a fára akasztják azokat. Nagyszombat estéjén máglyákat raknak, amit praktikusan gyakran a kiszáradt karácsonyfákkal gyújtanak meg.
Svédország és Finnország: boszorkányok
Az 1800-as évek óta a finn és svéd gyerekek boszorkánynak öltözve, házról házra járva mondanak verseket és köszöntőket, édességért cserébe (hasonlóan az angolszász országokban a Halloweenhez). Sok helyen a gyerekek egy fűzfaágért cserébe kapják a csokit.
Norvégia: síelés a hegyekben
A fjordok országában sokan utaznak a hegyekbe húsvétra: a legtöbbeknek van "húsvéti hegye" ahol az ünnepet szokta tölteni. Bár sokfelé már javában olvad a hó, ha még maradt egy kevés, irány a "påskefjellet", ahol síeléssel, csokival és naranccsal telik a húsvét.
Dánia: kitalálósdi
Egy hagyományos dán húsvét heringből, lazacból és smørrebrødből (dekoratív dán szendvicsek) álló ebédből áll, hozzá pedig valamilyen töményet és húsvéti sört isznak. A gyerekek anonim levelet írnak a felnőtteknek, főleg a nagyszülőknek. Ha a felnőttek nem találják ki, ki írta a levelet, tojást kell adni a feladónak.
Bulgária: szerencsés tojások
A húsvét előtti tojásfestés Bulgáriában is élő hagyomány. Az egyik szép piros tojást mindig elteszik a következő évre - ha a tavalyi megfehéredett, az jó szerencsét jelent. Vasárnap kezdődik a tojáscsata: egymásnak koccantják a tojásokat, és akié utoljára marad épen, repedés nélkül, szerencsés lesz a következő évben.
Szeretettel ajánljuk!
Nagyböjti lelkigyakorlat Lelkivezetőinkkel!
Időpont: 2025. március 28-30.
Helyszín: Budatétény, Szent Arnold Lelkigyakorlatos Ház
Kezdés: 2025. március 28., pénteken 18.00 órakor
Befejezés: 2025. március 30., vasárnap ebéd után
A lelkigyakorlat vezetői: Gergely atya és Lourdu atya
Jelentkezés: irodaszentarnold@gmail.com
+36204067730
Határidő: 2025. március 24.
Részvételi díj: 34.000 Ft
A testvérkegyhelyi megállapodásról szóló okiratot Felföldi László pécsi megyéspüspök, Timár Asztrik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója, valamint Keresztes Andor, a máriagyűdi kegyhely esperes plébánosa írta alá egyházi elöljárók és világi meghívottak jelenlétében február 23-án Máriagyűdön, a Sarlós Boldogasszony-bazilikában celebrált szentmisén.
Keresztes Andor plébános köszöntőjében – utalva a magyar–román határon január 1-én megszűnt határellenőrzésre – úgy fogalmazott, hogy örömünnep az aláírás ceremóniája, mert szó szerint átléptük a határainkat. De a határátlépés valódisága jellemzi a két kegyhely együtt gondolkodását is, mely a vezetőik gazdag baráti kapcsolatának köszönhetően jött létre.
A máriagyűdi plébános kifejezte reményét, hogy a megállapodás nemcsak a földön köttetett, hanem az égben is, hiszen a Szűzanya kegyhelyein szolgálva mindketten missziós feladatot teljesítenek a világban.
A liturgia homíliájának első részében Felföldi László úgy fogalmazott, hogy azért zarándokolunk el egy kegyhelyre, azért megyünk vasárnap szentmisére vagy éppen azért ülünk le a családunk körében az ünnepi asztalhoz, mert éhezünk és szomjazunk, mert szükségünk van a testvéri találkozásra, mely, mint egy falusi kút, friss vizet és éltető gondolatot ad.
Majd így folytatta:
„Isten ma is azt akarja, hogy találkozzunk, testvérként tekintsünk egymásra, mert szomjazik a lelkünk és a találkozástól felfrissül a szívünk és gyógyul a szeretetünk. Annyi öröme és gazdagsága van ennek a találkozásnak, amennyivel nagyobb szeretettel és örömmel terítjük meg otthon az ünnepi asztalt” – figyelmeztetett a főpásztor. A napi evangéliumos szakaszra (LK 6,27-38) utalva kiemelte, Jézus arra hívja fel a figyelmet, ne engedjük, hogy az ellenség belőlünk is ellenséget csináljon, mert az ellenség önmagának is ellensége és a saját környezetét is ellenséggé teszi. Ugyanis, ha valakinek a szívében gyűlölet van, az átformálja a gondolkodását és megakadályozza az igazi szép szeretetben.
„Aki az ellenséged, az ugyanúgy a testvéred, csak a gonosz elragadta a szívét” – tette hozzá a püspök, majd hozzátette, hogy ezt az üzenetet kell átadni a mai világnak, ahol az élet félelmének és az emberi méltóság zavarodottságának kegyetlen háborúja dúl, amikor ellenségek születnek hitvesekből és testvérekből. „Ti vagytok a föld sója” – idézte a főpásztor Jézust (vö. Mt 5,13-16), majd így folytatta: ezért tudnunk kell bocsánatot kérni és tudnunk kell megbocsátani, mert ezt jelenti a béke világossága, amit a keresztényeknek kell ebbe a világba vinni.
Reménykedjünk, hogy ezzel a remény évében családjainkat, kisebb nagyobb egyházközségeinket a szeretet közösségévé, örömévé és békéjévé tudjuk tenni – fogalmazott szentbeszéde zárásában a Pécsi Egyházmegye főpásztora.
A folytatásban a csíksomlyói kegytemplom és az Erdélyi Ferences Rendtartomány képviseletében Timár Asztrik OFM piros betűs ünnepnek nevezte a napot mindkét kegyhely történetében.
A csíksomlyói kegytemplom igazgatója beszédében kiemelte, hogy Csíksomlyó jelentős zarándokhely, melynek Segítő Szűz kegyszobrát fél évezrede őrzik a ferencesek, és ahol 2024-ben Felföldi László pécsi püspök volt a pünkösdi búcsú szónoka. A szónok azt is hangsúlyozta, hogy a két kegyhely testvéri kapcsolata már évekkel korábban elkezdődött, mert „egy égi édesanyánk van, csak a két kegyhelyen másképp öltöztetik” – utalt arra a kapcsolatra, mely mindkét kegyhelyen a Szűzanyára mutat, és amelyből táplálkozik rendíthetetlen hitük és a hétköznapok megélt csodái.
A kegyhelyekre lelki terhekkel érkezőknek lehetőségük van az elmélyülésre és elindulni a lelki tisztulás irányába, lehetőségük van a Szűzanyához járulni, megszólítani őt.
„Mindaz, aki bekapcsolódik szeretetközösségünk egyesítő imáiba, részesévé válhat annak a csodának, mely által megtapasztalhatja a Szentlélek munkálkodását, megtapasztalhatja a Jóisten kegyelmét és a Szűzanya anyai szeretetét” – zárta szentbeszédét Timár Asztrik OFM.
A szentbeszédek zárásában Keresztes Andor kiemelte, a máriagyűdi kegyhely felkínálja azt a forrást, mely égi édesanyánkhoz vezet, akinél és ahol mindenki otthonra talál. A plébános rámutatott, Máriagyűd nem nemzeti kegyhely, ugyanakkor - hangsúlyozta -nemzetiségi kegyhely, ami azt jelenti, hogy a svábok, székelyek, horvátok, felvidékiek ide hazajönnek, ahol nem kisajátítani, hanem befogadva biztosítják a forrást az érkezőknek.
A testvérség lényege, hogy bár nem vagyunk minden nap együtt, de érezzük, hogy együvé tartozunk, hiszen ott folytatjuk, ahol legutóbb befejeztük. A testvérségben az a csodás, hogy van közös eredőnk, a hitünk, a közös reményünk: a Szűzanyánk és a személyes kapcsolatunk, melyet a Jóisten megáldott.
A szertartás a megállapodás ünnepélyes aláírásával és az irat szövegének felolvasásával folytatódott. A megállapodás annak érdekében köttetett, hogy a kegyhelyek szolgálatuk által közös zarándokprogramjaik révén tanúságot tegyenek a kegyhelyeket felkereső híveknek Krisztusról és a helyes Mária-tiszteletről.
A jövőben együttműködnek olyan programok kidolgozásában, melyek együttesen hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa és a világ számos pontjáról minél többen zarándokoljanak Csíksomlyóra és Máriagyűdre.
A dokumentum szerint a kegyhelyek együttműködnek továbbá a keresztény értékek megőrzése és minél részletesebb bemutatása érdekében; Szent István örökségének és Mária tiszteletének ápolása, a kegyhelyek Szűz Anyának történő felajánlása érdekében. Rendszeresen imádkoznak és szentmiséket mutatnak be egymásért, találkozókat, tapasztalatcseréket, közös ünnepeket és zarándoklatokat szerveznek.
A szentmise, melyen a Bukovinai Székelyek Országos Szövetsége is képviseltette magát, a legszentebb áldozat bemutatásával folytatódott, majd szeretetvendégséggel zárták az ünnepi alkalmat.
A szentmisét a máriagyűdi kegyhely élőben közvetítette, mely megtekinthető a kegyhely közösségi platformján.
Ferenc pápa karácsony éjjel, a főpásztorok az egyházmegyékben Szent Család vasárnapján nyitották meg a jubileumi, 2025-ös szentévet. Az alábbiakban az egyes itthoni (latin és görög rítusú), valamint külhoni egyházmegyék által megküldött információk alapján lett összegyűjtve, hogy hol nyerhető el a teljes búcsú.
A búcsú elnyerésének helye minden székesegyház és társszékesegyház és minden kisebb bazilika (basilica minor), illetve azok a helyek, amelyeket az ordinárius kijelöl. (Ferenc pápa rendelkezésének megfelelően a szentévi teljes búcsú elnyerésének feltételei az alábbiak: megfelelő ideig szentségimádás és elmélkedés, melyet Miatyánkkal és hitvallással fejeznek be, továbbá valamilyen imádság vagy fohász a Szűzanyához (Spes non confundit 24).)
Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Debrecen, Szent Anna-székesegyház
Nyíregyháza, Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyház
Egri Főegyházmegye
Eger, Szent János apostol és evangelista-főszékesegyház
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
Esztergom, Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyház
Budapest, Szent István-bazilika
Budapest-Máriaremete, Kisboldogasszony-bazilika
Budapest, Budavári Nagyboldogasszony- (Mátyás-) templom
Budapest, Alcantarai Szent Péter-templom (budapest-belvárosi ferences templom)
Péliföldszentkereszt, Szent Kereszt-templom
Győri Egyházmegye
Győr, Nagyboldogasszony-székesegyház
Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye
Kalocsa, Nagyboldogasszony-főszékesegyház
Kaposvári Egyházmegye
Kaposvár, Nagyboldogasszony-székesegyház
Andocs, Nagyboldogasszony-bazilika
Nagykanizsa, Jézus Szíve-templom
Siófok, Sarlós Boldogasszony-templom,
Nagyatád, Szent Kereszt Felmagasztalása templom
Homokkomárom, Kisboldogasszony-templom
Pannonhalmi Területi Ordinariátus
Pannonhalma, Szent Márton-bazilika
Pécsi Egyházmegye
Pécs, Szent Péter és Szent Pál-székesegyház
Báta, Szent Vér-bazilika
Máriagyűd, Sarlós Boldogasszony-bazilika
Máriakéménd, Nagyboldogasszony-kegytemplom
Szeged-Csanádi Egyházmegye
Szeged, Fogadalmi templom (Szegedi dóm)
Székesfehérvári Egyházmegye
Székesfehérvár, Szent István király-székesegyház
Bodajk, Segítő Szűz Mária-bazilika
Vértessomló, Sarlós Boldogasszony-templom
Ercsi, Nagyboldogasszony-templom
Alsószentiván, Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templom
Makkosmária, Angyalok királynéja templom
Szombathelyi Egyházmegye
Szombathely, Sarlós Boldogasszony-székesegyház
Szombathely, Szent Márton-templom
Zalaegerszeg, Szent Mária Magdolna-templom
Vasvár, Szent Kereszt templom
Szentgotthárd, Jó Pásztor-kápolna
Körmend, Szent Erzsébet-templom
a szombathelyi és a zalaegerszegi kórház- és börtönkápolna
jubileumi zarándokhelyek: Celldömölk és Pusztacsatár
Váci Egyházmegye
Vác, Nagyboldogasszony-székesegyház
Márianosztra, Magyarok Nagyasszonya-bazilika
Máriabesnyő, Nagyboldogasszony-bazilika
Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely, Nagyboldogasszony-bazilika
Veszprémi Főegyházmegye
Veszprém, Szent Mihály-főszékesegyház
Balatonfüred, Krisztus Király-templom
Búcsúszentlászló, Szent László-templom
Keszthely, Kis Szent Teréz-bazilika
Zirc, Ciszterci Apátság – Nagyboldogasszony-bazilika
Hajdúdorogi Főegyházmegye
Debrecen, Istenszülő Oltalma-főszékesegyház
Hajdúdorog, Istenszülő templomba vezetése székesegyház
Miskolci Egyházmegye
Miskolc, Nagyboldogasszony-székesegyház
Sajópálfala, Szentlélek leszállása templom
Nyíregyházi Egyházmegye
Nyíregyháza, Szent Miklós-székesegyház
Máriapócs, Szent Mihály főangyal-templom (Máriapócsi Nemzeti Kegyhely)
Gyulafehérvári Főegyházmegye
Gyulafehérvár, Szent Mihály-székesegyház
Csíksomlyó, kegytemplom
Kolozsvár, Szent Mihály-templom
Marosvásárhely, Keresztelő Szent János-templom
Brassó, Szent Kereszt felmagasztalása templom
Munkácsi Egyházmegye
Munkács, Szent Márton-székesegyház
Beregszász, Szent Kereszt Felmagasztalása-templom
Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Nagyvárad, Nagyboldogasszony-székesegyház
Nagybecskereki Egyházmegye
Nagybecskerek, Nepomuki Szent János-székesegyház
Pozsonyi Főegyházmegye
Pozsony, Szent Márton-székesegyház, egykori koronázódóm
Pozsony, A Magasztos és Életadó Szent Kereszt Felmagasztalása-székesegyház (görögkatolikus)
Pozsony, Szent Sebestyén-székesegyház (tábori püspökség)
Sasvár, Hétfájdalmú Szűzanya-bazilika
Máriavölgy, Szűz Mária Születése-bazilika
Bacsfa-Szentantal, Páduai Szent Antal-kegytemplom
Senkőc (Šenkvice), Szent Anna-templom
Szabadkai Egyházmegye
Szabadka, Avilai Szent Teréz-székesegyház
Szabadka, Könnyező Szűzanya-templom
Doroszló, Mária Keresztények Segítsége-templom
Az egyházmegye nagyböjti bűnbánati napján Temerinben, március 29-én
Zombor, Karmelita-templomban, június 23-án és 24-én (Isten szolgája, Stantić Tamás Gellért atya napján)
Bácsi, Ferences-templomban június 13-án (Páduai Szent Antal ünnepén) és augusztus 2-án (Angyalos Boldogasszony – Porciunkula ünnepén)
Temerin, Lourdes-i Boldogasszony-templomban, május 26-án
Az ágyhoz kötött vagy a különböző idősek otthonában élő betegek számára az őket meglátogató pap a szentgyónás és szentáldozás, valamint a Szentatya szándékára elvégzett ima után teljes búcsút nyújthat.
Szatmári Római Katolikus Egyházmegye
Szatmárnémeti, Urunk Mennybemenetele-székesegyház
Nagykároly, Kalazanci Szent József-templom
Nagybánya, Szentháromság-templom
Máramarossziget Borromeo Szent Károly-templom
Temesvári Római Katolikus Egyházmegye
Temesvár, Szent György-székesegyház
Kuzmányi István/Magyar Kurír
Cajetan Arzberger 1883-ban fejlesztette ki a gyomorlikőrt. Azóta a szigorúan őrzött recepttitkot nemzedékről nemzedékre adják tovább. Három különböző elixír készül 33 gyógynövényből, mint az árnika, édeskömény, galangal vagy citrusgyökér.
A likőr a zarándoklatban megfáradt, sokszor a célhoz, a mariazelli Dómhoz betegen, kimerülten érkező vándoroknak segített a regenerációban. Az otthoni parasztgazdaságban a növények jótékony hatásáról szerzett tapasztalatait felhasználva harminchárom gyógynövényt használt, és hamarosan kiderült - és híre ment -, hogy az ital nemcsak kellemes ízű, hanem sokféle panaszt enyhít is. Gyomorfájás, idegkimerültség, a szervezetben itt-ott előforduló gyulladások ellen éppúgy hatásos, mint ahogy segít felülkerekedni a fáradtságon, erősíti, helyrehozza a legyengült szervezetet.
Akit a likőrök híre becsábít az áruházba, az nehezen tud ellenállni a többi terméknek, ezernyi apróbb nagyobb ajándéktárgyak, lakásdíszek és a vallási élethez kapcsolódó kegytárgyak kaphatók itt. És persze magát a likőrt is több formában árusítják: népszerűek a velük töltött pralinék, annál is inkább, mert a csokoládé és a kesernyés ital kombinációja nem akármilyen íz élményt nyújt.
Az eredeti Mariazell gyomorlikőr jótékony hatása mindig is volt az oka annak, hogy a receptet soha nem változtatták meg.
|
Ferenc pápa elhagyta a kórházat és hazatért a Vatikánba
39 napig szüntelenül imádkoztak gyógyulásáért a hívek, akik most újra láthatták a Szentatyát, a kórház ötödik emeleti erkélyéről. Láthatólag megviselte a hosszú betegség, de mosolyogva fogadta az emberek szeretetét, akik így kiáltoztak: „Francesco, Francesco! Szeretünk! Érted vagyunk itt!”
Köszönöm mindenkinek!
A pápa elhaló hangon válaszolt: „Köszönöm mindenkinek!” Eredetileg egy köszöntésről volt szó, de a pápa szeretett volna megjelenni az emberek előtt, nemcsak hangban üzenni nekik. A Szentatya tekintete ezután a tér másik felére siklott, és rá jellemző módon egy részleten állapodott meg: Carmela Mancuso, 72 éves calabriai asszony állt az első sorban, az erkély felé fordulva, kezében sárga virágcsokorral. A Szent Péter-vasútállomásról indult a Gemelli-kórházhoz. Egy hónapja szinte minden nap megtette ezt az utat, de a szerdai általános audienciákon is gyakran jelen volt. „Látom azt a hölgyet a sárga virágokkal! Bravó!” – mondta a pápa.
Taps, éljen a pápa-kiáltások. Carmela asszony lehajtott fejjel nyeli könnyeit. „Nem tudom, mit mondjak. Köszönöm, köszönöm, köszönöm az Úrnak és a Szentatyának. Nem gondoltam, hogy így észrevesz” – mondta el rögtön utána a vatikáni médiának. „Áldást kellett volna adnia, ehelyett meglátta a rózsacsokromat. Azt kívánom, hogy gyorsan gyógyuljon meg és mielőbb térjen vissza közénk”.
Az emberek szeretete és öröme a pápa iránt
Ezt a kívánságot fogalmazták meg ápolók, orvosok, a Katolikus Egyetem hallgatói, akik az udvaron összegyűltek. Több nemzet képviselői voltak jelen, az egyik olasz szociális segítő szervezet (Cooperativa Auxilium) egy nagy transzparenst emelt föl a világ zászlóival és a békére szólító felhívással. Egy férfi, aki szombaton töltötte be 75. életévét egy olyan feliratot tartott a kezében, amelyben Ferenc pápát elődje, Szent II. János Pál közbenjárására bízza. Egy csoport a Szent Péter-térről érkezett a kórházhoz a szentévi kereszttel, amelyet a szentkapukhoz tartó zarándoklaton használnak. „Fontos, hogy itt legyünk”. Emanuela és Adam a három gyermekükkel a közeli szentmise után el akarták hozni a kicsiket, hogy üdvözöljék Ferenc pápát. „Minden nap imádkoztunk érte az asztalnál, úgy helyes, hogy most lássák őt” – mondta az apuka. Aztán eljött Geneviéve Jeanningros nővér, az ostiai vidámpark szerzetes őrangyala, aki a cigánypasztorációban való elkötelezettségéről, valamint a homoszexuális és transznemű személyek segítéséről ismert. A pápa régről ismeri őt (a fenegyerek, ahogy ő hívja), aki minden szerdán elmegy köszönni az audienciára a Szent Péter-térre vagy a VI. Pál-terembe. „Alig vártam, hogy lássam Ferenc pápát és kijöjjön a kórházból” – mondta el a vatikáni újságíróknak. „Már nem bírtuk tovább. Minden jót kívánunk neki”.
A pápa virágokat vitt a Santa Maria Maggiore-bazilikába a Szűzanyának
Miután a pápa elhagyta az erkélyt, a tömeg a Gemelli-klinika bejáratához sietett, hogy lássa, amint a pápa kijön a kórházból és beül a jól ismert fehér Fiat 500L gépkocsiba. A Szentatya innen egyenesen a Santa Maria Maggiore-bazilikához ment, ahol minden egyes nemzetközi utazása, műtéte és kórházi tartózkodása után hálát ad a Szűzanyának oltalmáért. Ezúttal is így tett: a virágokat átadta Rolandas Makrickas bíborosnak, a bazilika főpapjának, hogy helyezze el azokat a Salus Populi Romani Mária-kegykép előtt.
A pápa köszönetet mondott a kórház dolgozóinak
Mielőtt az erkélyen megjelent volna, Ferenc pápa röviden köszöntötte a Katolikus Egyetem és a Gemelli-klinika személyzetét és vezetőségét.
Salvatore Cernuzio / Gedő Ágnes
forrás, fotó: www.vaticannews.va
|
|
|
|