FőoldalUtazásokGalériaRólunkElérhetőségek +36 20 565 3258 Kövessen minket a Facebook-on!
KERESÉS

Erdélyi receptek

Brassói káposzta

Hozzávalók (4 személyre): 40 dkg sertéshús, 15 dkg füstölt szalonna, 1 kg fejes káposzta, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, köménymag, só.

Elkészítés: A káposztát szálasra vágjuk, vagy gyaluljuk, és a nagyobb darabokra osztott hússal, sóval, egy kávéskanálnyi köménymaggal feltesszük főni annyi vízben, amennyi az egészet ellepi. A felszeletelt szalonnát kisütjük. A tejfölt elkeverjük a liszttel és a szalonna zsírjával. Ha a hús megpuhult, kivesszük a káposztából, de melegen tartjuk. A káposztához hozzáadjuk a bekevert tejfölt, s együtt jól átforrósítjuk. A húst és a szalonnát tegyük a káposzta tetejére, s így tálaljuk.


Csíkszeredai nyúltokány

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg nyúlhús, 20 dkg szalonna, 1 fej hagyma, 1 konzerv paradicsompüré, só, bors, vörösbor tejföl, liszt, citromlé.

Elkészítés: A húst és a szalonnát csíkokra vágjuk. A szalonnát megpirítjuk, a zsírját leszűrjük, és a szalonnát félretesszük. A zsírban vöröshagymát pirítunk, hozzáadjuk a paradicsompürét, majd a húst. Sózzuk, borsozzuk, vízzel és borral felöntjük. Fél órát főzzük lefedve. Ha kész, tejfölből és lisztből habarást készítünk, és ezzel sűrítjük be, végül beletesszük a szalonnát és kis citromlét. Forrón tálaljuk.


Csorbapacal leves

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg pacal, 1 kg levescsont, 1 sárgarépa, 1 zöldség, 1 csokor vágott petrezselyem, 1 zeller, 2 tojás sárgája, 1 hagyma, 1 evőkanál ecet, őrölt bors, só.

Elkészítés: A megtisztított, jól megmosott pacalt hideg vízben feltesszük főni. Kb. fél órai forralást követően a vizet leöntjük róla, és tiszta hideg vízre cseréljük. Ezzel is fél órát forraljuk, majd lecseréljük. A harmadik vízbe sót is teszünk, valamint a csontokat, és abban puhulásig forraljuk a pacalt. Kb. 3 órára eltéve a felkarikázott zöldségeket is hozzáadjuk, és puhulásig főzzük. Borsozzuk, ecetezzük, és ha kell, még megsózzuk. Kiszedjük a csontokat a léből. A levesestálba tesszük a tojások sárgáját, és rámerjük a forró levest.


Erdélyi gombaragu

Hozzávalók (4 személyre): 40 dkg borjúhús, 40 dkg vargánya, 2 fej hagyma, 2 dl húsleves, 2 dl fehérbor, 2 dl tejszín, 1 evőkanál burgonyakeményítő, vaj, kapor, metélőhagyma, só, bors.

Elkészítés: A hagymát hámozzuk meg és aprítsuk fel, a húst vágjuk kockákra. A gombát mossuk meg, és szeljük csíkokra. A vajat forrósítsuk fel egy fazékban, pirítsuk meg rajta a hagymát, majd tegyük hozzá a húst és a gombát. Ha a hús enyhén megpirult, öntsük fel a levessel, és 25 percig főzzük. Ezalatt a tejszint keverjük el a lisztel és a borral. Tegyünk a húshoz kaprot, metélőhagymát és a tejszínes keveréket, fűszerezzük, és hagyjuk még 5 percig főni.


Erdélyi meggyleves

Hozzávalók (4 személyre): 50 dkg magozott megy (befőtt), 20 dkg tejföl, 2 evőkanál méz, 2 evőkanál liszt, 1/4 citrom, 1-2 teáskanál rozmaring, só.

Elkészítés: A meggyet a levelével és a mézzel forraljuk fel. A citromot nyomjuk ki, és a levét keverjük el a lisztel, a tejföllel és a sóval, tegyünk hozzá 1-2 evőkanállal a megy levéből. Ezzel habarjuk be a levest, keverjük meg, és még egyszer forraljuk fel. Hidegen és melegen is tálalhatjuk, rozmaringgal megszórva.


Fokhagyma szósz ("muzsdéj")

(ahogyan Deák Anna és leánya Zita készíti Ivón)

Elkészítés: 1 fej fokhagyma megpucolva és lezúzva, egy mokkás kanál sóval kikavarjuk. 1 tojás sárgából majonézt kavarunk (mustár-olaj), mikor ez kész van teszünk bele egy nagy evőkanál tejfölt, hozzá adjuk a fokhagymát, teszünk bele egy csipetnyi borsot és vegetát. Elkavarjuk és ha nagyon sűrű egy kis tiszta vizet kavarunk bele!


Kolozsvári rakott káposzta

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg savanyú káposzta, 60 dkg darált hús, 30 dkg füstölt szalonna, 1 tojás, 2 pohár tejföl, 1 bögre rizs, 1 fej hagyma, olaj, só, bors, pirospaprika.

Elkészítés: A hagymát olajon megpirítjuk, a rizst pedig félig megpároljuk. A darált húst fűszerezzük, és belekeverjük a rizst, a hagymát és a tojást. A szalonnát kissé megpirítjuk. Egy kiolajozott tepsi aljára egy rétegben savanyú káposztát fektetünk, arra rátesszük a húst. A húsra rászorjuk a szalonnát, erre pedig egy újabb réteg káposztát. A tetejét bőven megöntözzük tejföllel. Sütőben, 150 fokon aranybarnára sütjük.


Miccs

Hozzávalók (4 személyre): 30 dkg darált marhahús, 30 dkg darált borjúhús, 2 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál szódabikarbóna, borsikafű, só, bors, pirospaprika.

Elkészítés: A darált húsokat otthon még egyszer daráljuk le, majd zúzott fokhagymával, sóval, borssal, paprikával fűszerezzük ízlés szerint. Szórjunk bele szódabikarbónát is, majd gyúrjuk alaposan össze. Lehetőleg sütés előtt egy nappal készítsük el, hogy az ízek összeérjenek. A masszából vizes kézzel formázzunk kb. 10 cm hosszú, 2-3 cm vastag kolbászkákat, és grillrácson, parázs fölött süssük meg. Mustárral, ecetes uborkával, kenyérrel tálaljuk.


Pityókás házi kenyér

(ahogyan Deák Anna és leánya Zita készíti Ivón)

Hozzávalók (4 személyre): 1 kg pityóka, azaz krumpli, 2,5 kg liszt, 20 dkg kovász, 0,15 g élesztő, só.

Elkészítés: Este megfőzzük a krumplit, megpucoljuk és áttörjük, a lisztet beleöntjük a dagasztó edénybe és a krumplit az egyik felébe tesszük. Langyos vízbe elkavarjuk a kovászt és az élesztőt és a liszt másik felébe öntjük, vékonyan a liszttel betakarjuk. Reggel egy kis langyos vízzel dagasztunk. Amikor a tészta kezd kelni begyújtunk a kemencébe. Amire kihevül a kemence addig kel a kenyér. Miután a kemencét előkészítettük betesszük a kenyereket sülni. Ha minden rendben van, akkor két óra alatt megsülnek a kenyerek!


Zakuszka

(ahogyan Deák Anna és leánya Zita készíti Ivón)

Hozzávalók (4 személyre): 1 liter olaj, egy fél liter paradicsom paszta, 1 kg fehér hagyma, 2 kg gogos, 1 kg kápia, 1 kg padlizsán megsütve, kb. 1 kg zsenge bab megfőzve..

Elkészítés: Ezeket mind ledaráljuk külön-külön. A hagymát először megdinszteljük az olajban, utána beletesszük a gogost és a kápiát és főzzük kb. fél órát. Ezután bele tesszük a padlizsánt és a babot, együtt főzzük még egy órát. Teszünk bele sót, borsot ízlés szerint, beleöntjük a paradicsom pasztát és jól összefőzzük (kb. még egy óra). Ha van gomba, azt is lehet tenni bele. Én mindig teszek!


MIKOR SZERETNE UTAZNI?
Úticélok
Ausztria Bosznia-Hercegovina
Csehország Franciaország
Szentföld Lengyelország
Lettország Litvánia
Észtország Olaszország
Portugália Erdély
Délvidék Felvidék
Szlovénia Kárpátalja
Médiatár
Énekesfüzet
Zarándokok énekesfüzete
szerkesztette: Pálmai Árpád
Egyebek
  Utazási szerződés
  Utas- és stornó biztosítások
  Részletes adatvédelmi tájékoztató
  Rövidített adatvédelmi tájékoztató
  Médiapartnereink
  Hasznos linkek
  Sütés-főzés
  Humor
  Impresszum
Kövessen minket a Facebook-on!
Rólunk mondták
Zarándoklat Rómába és a Vatikánba

"Hálásan köszönöm nektek ezt a zarándoklatot! Nagyon jól éreztem magam! A csoport fantasztikus volt és vallásos! A szentmise és a közös imádságok sokakat az égig emeltek! Örök hála érte! Jó volt ebben a pár napban igazi lelkipásztornak lenni!"

© Misszió Tours Utazási Iroda, 2015  -  zarandokvonat.hu  -